NIEDZIELA PALMOWA – 24 marca 2024

1. Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, rozpoczynającą Wieki Tydzień. Na początku każdej Mszy św. odbędzie się obrzęd błogosławieństwa palm.
Zachęcamy również do uczestniczenia w ostatnich Gorzkich Żalach o godz. 17.40.

2. W związku z obchodami Triduum Paschalnego kancelaria parafialna w tym tygodniu w godzinach popołudniowych będzie czynna tylko w środę od godz. 16.30 do godz. 17.30.

3. W Wielki Czwartek nie będzie porannej Mszy św.,
natomiast Msza Święta Wieczerzy Pańskiej,
rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne będzie miała miejsce w naszej bazylice o godz. 18.00
.

Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.
Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4. W Wielki Piątek wspominamy Mękę i Śmierć Jezusa – na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.
Tego dnia obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia do trzech posiłków, w tym jednego do syta.

Liturgia Męki Pańskiej, która w naszej bazylice rozpocznie się o godz. 18.00
zostanie poprzedzona nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godz. 17.30.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczniemy Nowennę przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. W kolejne dni nowenna będzie odmawiana po Mszy św. wieczornej.
Tego dnia możliwość adoracji do godz. 22.00.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.
Pamiętajmy o tym, gdy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbędzie się o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00.

W sobotni wieczór o godz. 20.00 obrzędem poświecenia ognia na placu przed bazyliką rozpoczniemy obchody Wigilii Paschalnej.
Prosimy o przyniesienie świec, które będą nam towarzyszyły przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych. Warto dodać, że tym uroczystościom będzie towarzyszyła oprawa z udziałem wojska oraz orkiestry wojskowej.
Uroczystą liturgię zakończy Procesja Rezurekcyjna wokół Bazyliki.

6. W Niedzielę Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą w porządku niedzielnym.

7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy zdrowia, potrzebnych łask oraz Bożego błogosławieństwa.

22 marca 2024 | Aktualności | Możliwość komentowania NIEDZIELA PALMOWA – 24 marca 2024 została wyłączona