Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024

1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 przy kwaterach ofiar terroru komunistycznego cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, jak co roku, odbył się uroczysty apel pamięci. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych, instytucji pamięci, politycy, młodzież szkolna i mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. Okolicznościową modlitwę w intencji Żołnierzy Niezłomnych odmówił ks. ppłk Maksymilian Jezierski, po czym delegacje złożyły kwiaty oraz zapalono znicze.
Tego dnia w Bazylice św. Elżbiety modlitewną pamięć rozpoczęto nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Ksiądz por. Tomasz Miencicki w rozważaniach poszczególnych stacji nawiązywał do cierpień i katuszy Żołnierzy Wyklętych, dźwigających ofiarnie krzyż patriotyzmu razem z Jezusem na Golgotę. Ich śmierć podobnie jak śmierć Zbawiciela, nie była bezowocna.
O godzinie 18:00 przy wypełnionej po brzegi bazylice odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz kościoła garnizonowego ks. prałat płk Janusz Radzik. Z racji pierwszego piątku miesiąca, po Mszy odmówiono Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i odśpiewano pieśń Boże coś Polskę.

foto: Maciej Rajfur/Foto Gość, parafia

2 marca 2024 | Aktualności | Możliwość komentowania Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024 została wyłączona