menu close menu

Odpust ku czci Św. Elżbiety 2023 r.

W czwartkowy wieczór 16 listopada 2023r. Mszy św. odpustowej w bazylice pw. św. Elżbiety we Wrocławiu przewodniczył bp Wiesław Lechowicz – biskup polowy Wojska Polskiego. Na początku liturgii ordynariusz poświęcił tablicę z nazwiskami kapelanów katolickich – ofiar zbrodni, znajdującą się w Kaplicy Katyńskiej. Mszę uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz kompania reprezentacyjna wraz z pocztem sztandarowym Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu. Wśród modlących się byli obecni: księża Kanonicy Kapituły przy Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety Węgierskiej, gen. dyw. Sławomir Owczarek z Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych RP oraz dowódcy, żołnierze oraz Pracownicy cywilni jednostek Garnizonu Wrocław, kombatanci, emeryci wojskowi, parafianie oraz sympatycy kościoła garnizonowego.

Chcemy uczyć się od Naszej Patronki – św. Elżbiety Węgierskiej – dobroci i wrażliwości oraz wzywać Jej wstawiennictwa dla Naszej Wspólnoty Parafialnej – mówił na początku Eucharystii ks. prałat płk Janusz Radzik – proboszcz bazyliki, który serdecznie przywitał wszystkich obecnych i zachęcił do wspólnej modlitwy.

W homilii biskup polowy wspomniał kapłanów, którzy zaangażowali się w działalność patriotyczną, w konsekwencji czego zostali zamordowali razem z polskimi oficerami, m.in. w Katyniu. Dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem św. Elżbiety Węgierskiej. Jej życie było oryginalne, a jednocześnie zwyczajne. W wieku zaledwie 4 lat została poświęcona księciu Ludwikowi IV, w wieku 14 lat wyszła za niego za mąż, a po jego śmierci podjęła życie zakonne w klasztorze. Na każdym z etapów była osobą wyjątkową. Odznaczała się gorliwą pobożnością – mówił bp Lechowicz.

Ordynariusz wspomniał również o życiu św. Barbary, a także o tym, co łączy kapelanów katyńskich ze św. Elżbietą i św. Barbarą: To radykalizm życia, odwaga bycia sobą. Jezus w Ewangelii mówi o tym, aby nie szukać królestwa Bożego poza Nim, bo ono się uobecnia w Jego obecności. Ci, których dzisiaj wspominamy, mieli odwagę być sobą, nie byli koniunkturalistami, nie oglądali się na innych, nie obliczali, czy ich postawa jest opłacalna. Dla nich najważniejsza była wierność swojej misji chrześcijańskiej. To dla nas pouczająca lekcja. Mam nadzieję, że chcemy dołączyć do tego zacnego grona – mówił biskup polowy Wojska Polskiego.

Przywołał pierwsze punkty „Regulaminu ogólnego żołnierza Wojska Polskiego”:

„3. Fundamentalnymi cnotami żołnierza są: patriotyzm, męstwo, uczciwość, odpowiedzialność, sprawiedliwość, prawdomówność i solidarność zawodowa. 4. Żołnierz otacza szczególną czcią godło, barwy narodowe i hymn państwowy. Jest wierny przysiędze wojskowej i sztandarowi. Szanuje mundur wojskowy, który uosabia uświęcone tradycją wartości oręża polskiego. 5. Utożsamia się z tradycjami i dobrym imieniem macierzystej jednostki wojskowej. 6. Respektuje normy prawne i społeczne. Szanuje instytucje państwa i społeczeństwa. 7. Cechuje go szczerość i szacunek dla innych. Stawia zawsze dobro służby ponad ambicje osobiste. Dba o wizerunek wojska i etos służby, z którymi się utożsamia.”.

W regulaminie żołnierskim słowa „służba” albo „służyć” powtarzają się ponad 560 razy. Dziękuję, Żołnierze, za Wasz przykład, który nawiązuje do pięknych postaw kapelanów Wojska Polskiego. Jakże nasze życie byłoby piękniejsze, gdyby zawsze służba wyznaczała charakter naszego funkcjonowania. Bycie chrześcijaninem oznacza bycie człowiekiem kontrkulturowym. Nie powinniśmy żyć w poczuciu, że jesteśmy kimś mniejszym, niedocenionym. Może żyjemy w sposób, który nie odpowiada współczesnym trendom. Ale jeśli rozpoznajemy w sobie tę różnicę, to znaczy, że żyjemy prawdziwie po chrześcijańsku. Niech Bóg, który jest mądrością, włada naszym życiem – podsumował ksiądz biskup.

Odpust był okazją do uhonorowania zasłużonych osób i instytucji medalami:

– Za dawanie świadectwa najwyższym wartościom, wytrwałą i pełną zaangażowania służbę dla Rzeczpospolitej oraz wspieranie duszpasterstwa wojskowego Złotym Krzyżem Biskupa Polowego Deo et Patriae: Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych  gen. dyw. Sławomira Owczarka.

 – Za wzorową i profesjonalną współpracę z Parafią Garnizonową pw. św. Elżbiety we Wrocławiu oraz aktywne wspieranie oraz współrealizowanie inicjatyw duszpasterstwa wojskowego w Garnizonie Wrocław Medalem Gloria Intrepidis et Animi Promptis: Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych płk. dypl. Adama Przygodę.

– Za dawanie świadectwa najwyższym wartościom, wytrwałą służbę dla Rzeczpospolitej oraz wspieranie duszpasterstwa wojskowego Medalem Milito pro Christo: gen. bryg. w st. spocz. Antoniego Skibińskiego, płk. w st. spocz. Zbigniewa Dynowskiego, płk. w st. spocz. Floriana Siekierskiego.

–  Za wzorową współpracę z duszpasterstwem wojskowym Parafii Garnizonowej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu oraz dbanie o czystość, wystrój i piękno Bazyliki Mniejszej św. Elżbiety Medalem Milito pro Christo: 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy.

– Za kultywowanie tradycji chrześcijańskich, aktywne angażowanie się w życie Bazyliki Mniejszej pw. św. Elżbiety oraz za uświetnianie uroczystości religijnych Parafii Garnizonowej Medalem Milito pro Christo: Bractwo Kurkowe Miasta Wrocławia.

– Za długoletnią służbę w parafii pw. św. Elżbiety we Wrocławiu oraz wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pełnionej funkcji Medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszko: st. szer. spec. Łukasza Jantasa, kościelnego bazyliki: Romana Gajka, organistę bazyliki oraz kustosza organów Englera: Wojciecha Mazura.

Srebrnym Medalem za zasługi dla obronności kraju Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył: st. szer. spec. Łukasza Jantasa.

Zdjęcia: Gość Wrocławski, Niedziela Wrocławska, CSWIiCh

 

 

 

18 listopada 2023 | Aktualności | Możliwość komentowania Odpust ku czci Św. Elżbiety 2023 r. została wyłączona

Comments are closed.