Obchody Święta Niepodległości 2023 r.

W piątkowy wieczór 10 listopada 2023 roku w bazylice pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu odbył się koncert pieśni patriotycznych, inaugurujący obchody Święta Niepodległości. W wypełnionej po brzegi świątyni, przez niemal dwie godziny wrocławianie, nie tylko mogli posłuchać, ale również wspólnie zaśpiewać znane utwory, wśród których znalazły się m.in. : Warszawianka, Marsz, marsz Polonia, My pierwsza brygada, Szara piechota, Pierwsza Kadrowa, Pałacyk Michla, Warszawskie dzieci, Płynie Wisła, płynie. Wystąpiły: Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” pod batutą prof. Alana Urbanka, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także: Magdalena Makowska (sopran), Przemysław Borys (tenor), Tomasz Łykowski (baryton), Stanisław Śliwiński. Na stanowiących perłę Dolnego Śląska odbudowanych barokowych organach Michaela Englera (54 głosy, 3468 piszczałki – największe 12 metrowe) specjalnie na tę okazję przygotowany utwór wykonał prof. Piotr Rojek.

W 105. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak co roku w bazylice garnizonowej o godzinie 10:00 miała miejsce uroczysta Msza święta. Po wprowadzeniu sztandaru Akademii Wojsk Lądowych i odśpiewaniu Hymnu Państwowego, proboszcz bazyliki św. Elżbiety ks. prał. płk Janusz Radzik przywitał weteranów, żołnierzy jednostek Garnizonu Wrocław, poczty sztandarowe i wszystkich tych, którym sprawa Ojczyzny nie jest obojętna oraz zaprosił obecnych do wspólnej modlitwy w intencji Polski. Eucharystii przewodniczył ks. kan. dr Paweł Cembrowicz – proboszcz wrocławskiej katedry, a zarazem Dziekan Dekanatu Wrocław-Katedra. W wygłoszonej homilii nie zabrakło wspomnień o bohaterstwie nie tylko dowódców, ale przede wszystkim karnych i posłusznych żołnierzy oraz postawie patriotyzmu i ofiarnej miłości do Ojczyzny wśród ludności cywilnej. Wartości te były kultywowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie, były i są żywe w sercach Polaków, zarówno w Ojczyźnie jak i na emigracji.

Na zakończenie Eucharystii tradycyjnie odśpiewano hymn Boże coś Polskę!

12 listopada 2023 | Aktualności | Możliwość komentowania Obchody Święta Niepodległości 2023 r. została wyłączona