ŚWIĘTO WOT 2023 r.

W niedzielę 24 września w bazylice pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu o godzinie 10:00 odbyła się Msza święta z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej. (Dokładna data święta przypada na 27 września czyli datę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w 1939r.)

Tego dnia modlono się w intencji kombatantów jak i poległych oraz zmarłych bohaterów walk o niepodległość Polski, za żołnierzy WOT oraz ich najbliższych. Szczególnie Bożej opiece powierzono niemal stu żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja”, którzy na wrocławskim rynku złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. płk Janusz Radzik – proboszcz bazyliki św. Elżbiety, homilię wygłosił ks. por. Tomasz Miencicki – wikariusz, kapelan 16. DBOT. Kaznodzieja przypomniał słowa Świętego Jan Paweł II wygłoszone podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny na spotkaniu z żołnierzami. Podkreślił także powagę wypowiadanych słów przysięgi wojskowej, które są wielkim zobowiązaniem wobec Ojczyzny. Ksiądz kapelan zwrócił uwagę na sztandar 16. DBOT na którym widnieje m.in. wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, której jak kiedyś rycerze, dziś żołnierze oddają hołd.

Po Mszy świętej poza przysięgą, ważnym elementem była ceremonia przekazania obowiązków dowódcy 16 DBOT przez płk. Artura Barańskiego swojemu następcy – pułkownikowi Edwardowi Chyle.

16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy blisko 2000 żołnierzy, którzy pełnią służbę w trzech batalionach lekkiej piechoty: we Wrocławiu, Głogowie oraz Wałbrzychu.

24 września 2023 | Aktualności | Możliwość komentowania ŚWIĘTO WOT 2023 r. została wyłączona