menu close menu

ŚWIĘTO 16. DOLNOŚLĄSKIEJ BRYGADY WOT – 2023 r.

Co roku 26 marca dolnośląska brygada WOT obchodzi święto swojego patrona. Podpułkownik Ludwik Marszałek ps. Zbroja właśnie 26 marca 1947 roku objął stanowisko szefa wrocławskiego oddziału organizacji Wolność i Niezawisłość. Stał się niejako dowódcą dolnośląskich struktur podziemia niepodległościowego. „Zbroja” był ostatnim szefem WiN-u we Wrocławiu aż do swojej śmierci. Został skazany na karę śmierci i rozstrzelany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w bazylice św. Elżbiety. Modlitwie przewodniczył ks. płk Janusz Radzik, proboszcz parafii, który na początku Eucharystii powitał licznie zgromadzonych żołnierzy Wojsk Obrony terytorialnej, parafian oraz zaproszonych gości.

Świętowanie dolnośląskich „Terytorialsów” wpisało się w parafialne rekolekcje wielkopostne, które głosił ks. dr Jacek Froniewski – kanclerz i moderator Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu.

Rekolekcjonista w kazaniu nawiązał do motywu odpowiednio uformowanego sumienia, które wielu bohaterów prowadziło do zwycięstwa.

Wskazywał, że tym, co pomaga w kształtowaniu moralności jest systematyczna spowiedź i życie według przykazań.

– To wielce budujące dla każdego żołnierza, uczestniczyć w dniu swojego święta we Mszy świętej. Modlitwa buduje nasze morale i pozwala być lepszym człowiekiem – mówił płk Artur Barański, dowódca 16. DBOT.

Po wspólnej modlitwie wszyscy zebrani na czele z kompanią honorową i pocztami sztandarowymi przeszli w uroczystym pochodzi w rytm dźwięków orkiestry wojskowej na pl. Wolności. Tam odbył się apel z ceremoniałem wojskowym.

26 marca 2023 | Aktualności | Możliwość komentowania ŚWIĘTO 16. DOLNOŚLĄSKIEJ BRYGADY WOT – 2023 r. została wyłączona

Comments are closed.