menu close menu

77. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie odbył się Apel Pamięci.

Następnie przedstawiciele władz oraz wojska wraz z mieszkańcami Wrocławia przybyli do Bazyliki Garnizonowej p.w. św. Elżbiety. Podczas Eucharystii Miłosiernemu Bogu polecano uczestników Powstania Warszawskiego, modlono się – jak powiedział na początku Mszy św.  proboszcz parafii ks. płk Janusz Radzik – o ducha chrześcijańskiej jedności dla Polaków w kraju i po za jego granicami oraz za młode pokolenie Polaków, aby czerpało z naszej bogatej historii postawy miłości do Ojczyzny, odpowiedzialności za Jej losy.

W okolicznościowym kazaniu ks. płk Radzik podkreślił, że Polacy chcą pielęgnować pamięć o powstaniu, jednak sama pamięć nie wystarczy. Trzeba również dostrzec oraz zrozumieć znaczenie jedności i współdziałania żołnierzy z ludnością cywilną, duchownymi, harcerzami, młodzieżą i dziećmi w walce z niemieckim okupantem. – Tylko dzięki ich wspólnemu działaniu powstanie trwało aż 63 dni. Jedna z uczestniczek powstania, mająca przeszło 90 lat, wyznała, że są takie chwile w życiu narodu, kiedy z człowieka wychodzą najwznioślejsze uczucia. Zapomina się o swoich osobistych drobnych sprawach, niedoskonałościach, o zawiści. „Kiedy zbliżała się klęska powstania, oczekiwaliśmy na godną śmierć,  ale śmierć we wspólnocie” – cytował kapłan.

– Oddajmy hołd bohaterom poprzez modlitwę, chwilę ciszy ale również poprzez podejmowanie czynu budowania narodowej jedności – zaapelował na koniec kaznodzieja.

Po Mszy św. w kaplicy Państwa Podziemnego oraz pod tablicą upamiętniającą Powstańców Warszawskich zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

1 sierpnia 2021 | Aktualności | Możliwość komentowania 77. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO została wyłączona

Comments are closed.