menu close menu

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA I INAUGURACJI ODBUDOWANYCH ORGANÓW ENGLERA

W dniu 27 stycznia 2022 r. abp Józef Guzdek, metropolita białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego pobłogosławił odbudowane po pożarze barokowe organy Michaela Englera we wrocławskiej bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Zniszczone w 1976 r. organy nazywane były „Głosem Śląska” i należały do najwspanialszych w tej części Europy. Inauguracji organów towarzyszyło krótkie nabożeństwo z rozważaniem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego.

Uroczystość inauguracji, jak i ceremonia poświęcenia instrumentu miała z uwagi na sytuację epidemiczną charakter zamknięty, ale była transmitowana w internecie.

„W przekazie informacji tych najważniejszych, o tym co myślimy i co czujemy, słowa nie wystarczą. Potrzebny jest tajemniczy język muzyki, o czym przekonuje papież Benedykt XVI, wielki koneser muzyki klasycznej”, powiedział abp Guzdek w czasie rozważania poświęconego muzyce sakralnej. „Pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości. Wtedy milkną usta. Słowa są zbyt małe. One już nie opowiedzą i nie wyrażą tego cudownego otwarcia się na drugiego człowieka. Potrzebne są wówczas poezja, śpiew i muzyka, aby wyrazić głębię przeżyć”, powiedział abp Józef Guzdek.

Metropolita białostocki podkreślił, że drugim źródłem muzyki „jest doświadczenie smutku”. Jak zauważył „w otchłani cierpienia, pustki na skutek rozstania, utraty kogoś bliskiego a zwłaszcza śmierci, słowa nie wyrażą naszych emocji i nie opowiedzą naszych przeżyć”. Wskazując na trzecie źródło muzyki wyjaśnił, że jest nim „doświadczenie spotkania z Bogiem w trakcie liturgii”. „Na jej potrzeby zrodziły się wielkie kompozycje Palestriny, Bacha, Haendla, Mozarta, Beethovena i wielu innych twórców. Na dźwięk wielu instrumentów jakby otwierało się niebo i można było głębiej odczuć obecność Boga”, powiedział abp Guzdek.

Administrator apostolski wyraził nadzieję, że dzięki nowym organom wielu słuchaczy „będzie przeżywać tajemnice Boga, piękno miłości i dramat cierpienia”, a także „otwierać się na tajemnice, których nie sposób do końca wyrazić słowem”.

Abp Guzdek zwrócił uwagę, że odbudowa organów była możliwa dzięki harmonijnej współpracy wielu środowisk i ludzi. „Niech harmonia dźwięków niemal 3500 piszczałek, małych i dużych – od 6 mm do niemal 12 m – przypomina wszystkim, że każda z nich jest niezbędna, każda ma wielką wartość”. Wyraził wdzięczność za zgodne współdziałanie przedstawicieli wojska i władz samorządowych Wrocławia, Ordynariatu Polowego i władz państwowych oraz wsparcie sponsorów. „Tylko w takich warunkach mogło zrodzić się to wielkie dzieło, które będzie służyć ludziom wiary i kultury, a także koneserom muzyki organowej”, powiedział.

28 stycznia 2022 | Aktualności, Organy | Możliwość komentowania UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA I INAUGURACJI ODBUDOWANYCH ORGANÓW ENGLERA została wyłączona

Comments are closed.