ODPUST PARAFIALNY – 31 maja 2021

31 maja 2021r. w parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu miał miejsce odpust parafialny. Uroczystość ta jest kolejną rocznicą poświęcenia kościoła, który został odbudowany po pożarze w 1976 roku. 24 lata temu dokonał tego aktu św. Jan Paweł II, który nawiedził naszą świątynię podczas V pielgrzymki do Ojczyzny w czasie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Ten dzień jest również 18. rocznicą podniesienia naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej. Należy podkreślić, że jest to jedyny kościół garnizonowy na świecie, który dostąpił tego zaszczytu.

Uroczystej mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef GUZDEK. Eucharystia była połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania 42. kandydatom. Wśród nich byli żołnierze, młodzież i dorośli z rodzin wojskowych garnizonu Wrocław.

Wśród zaproszonych gości byli obecni dowódcy jednostek wojskowych garnizonu na czele z Dowódcą Garnizonu Wrocław gen. bryg. Dariuszem Krzywdzińskim oraz Komendantem Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu gen. bryg. Dariuszem Skorupką. 31 maja to również święto 3. Brygady Radiotechnicznej. Z tego względu we mszy świętej uczestniczyła Wojskowa Asysta Honorowa wraz ze sztandarem jednostki. We mszy świętej uczestniczyli również przedstawiciele służb mundurowych m.in. Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Dariusz Wesołowski oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej we Wrocławiu płk Tomasz Raczyk. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele urzędu miasta oraz samorządu terytorialnego. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.

W homilii skierowanej do bierzmowanych Ksiądz Biskup nawiązał do obrazu dobrego pasterza. Dobry Pasterz to ten który nie ucieka w obliczu niebezpieczeństwa ale mężnie staje w obronie owiec które są jego własnością. Nie możecie być najemnikami. Dary Ducha Świętego – przede wszystkim dar mądrości i męstwa będą dodawać Wam sił do dawania świadectwa swojej wiary podkreślił ksiądz Biskup.

Odpust parafialny był również okazją do spotkania kapituły Bazyliki św. Elżbiety oraz instalacji nowych księży kanoników. Kapituła Kanoników przy Bazylice garnizonowej ufundowała witraż św. Józefa, który upamiętnia nie tylko rok poświęcony tej postaci ale również 30 lat reorganizacji Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego (1991-2021).

Po mszy świętej Ksiądz Biskup wręczył odznaczenia: Milito pro Christo, Gloria Caritas, W służbie Bogu i Ojczyźnie oraz medale bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Wyróżnieni zostali m.in. 3 Brygada Radiotechniczna, Akademia Wojsk Lądowych, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych oraz Członkinie parafialnego oddziału Caritas.

Po mszy świętej Ksiądz Biskup przekazał bierzmowanym okolicznościowe różańce i pamiątki przyjętego sakramentu.

1 czerwca 2021 | Aktualności | Możliwość komentowania ODPUST PARAFIALNY – 31 maja 2021 została wyłączona