menu close menu

NIEDZIELA PALMOWA – 28 Marca 2021

1. Dziś przeżywamy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, która rozpoczyna Wieki Tydzień.

2. W związku z obchodami Triduum Paschalnego kancelaria parafialna w Wielki Czwartek i Wielki Piątek będzie nieczynna.

3. W Wielki Czwartek nie będzie porannej Mszy św., natomiast Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w naszej Bazylice o godz. 18.00. Tego dnia zachęcamy do gestów miłosierdzia wobec drugiego człowieka, do przeczytania w rodzinach fragmentu Ewangelii o ustanowieniu Eucharystii i do modlitwy za swoich duszpasterzy.

Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.  Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4. W Wielki Piątek wspominamy Mękę i Śmierć Jezusa – na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Tego dnia obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia do trzech posiłków, w tym jednego do syta.

Liturgia męki Pańskiej, która w naszej Bazylice rozpocznie się o godz. 18.00 zostanie poprzedzona nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godz. 17.30. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczniemy Nowennę przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. W kolejne dni nowenna będzie odmawiana po Mszy św. wieczornej. Tego dnia możliwość adoracji do godz. 22.00.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, gdy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego odbędzie się o godz. 9.00, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 13.00 i 14.00.

W sobotni wieczór o godz. 20.00 w naszej Bazylice rozpoczniemy obchody Wigilii Paschalnej. Prosimy o przyniesienie świec, które będą nam towarzyszyły przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.

6. W Niedzielę  Zmartwychwstania Pańskiego zachęcamy do wspólnej modlitwy przed śniadaniem.

7. W Niedzielę Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą w porządku niedzielnym.

8. Ze względu na utrzymujący się stan epidemii przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa, przekazywaniu znaku pokoju przez skinienie głowy oraz zachęcamy do przyjmowania Komunii świętej na rękę. Jednocześnie informujemy, że według nowych państwowych rozporządzeń dotyczących limitu osób uczestniczących w nabożeństwach (1 osoba na 20 m2) we Mszach św. w naszej Bazylice może uczestniczyć 100 osób z zachowaniem odpowiedniej odległości między sobą (w ławce może być maksymalnie do 3 osób – nie dotyczy osób zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe).

27 marca 2021 | Ogłoszenia duszpasterskie | Możliwość komentowania NIEDZIELA PALMOWA – 28 Marca 2021 została wyłączona

Comments are closed.