79. ROCZNICA USTANOWIENIA ARMII KRAJOWEJ

14 lutego 2021 roku w Bazylice Garnizonowej we Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z 79. Rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W obchodach wzięli udział kombatanci AK, a także przedstawiciele Garnizonu Wrocław oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej została uświetniona obecnością pocztu sztandarowego Wojska Polskiego w asyście honorowej żołnierzy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Sztandar dolnośląskiego okręgu AK prezentowali żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przygotowali również Liturgię.

Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Jerzy Żytowiecki, proboszcz parafii św. Bonifacego we Wrocławiu. Podczas homilii, nawiązując do Liturgii Słowa ks. Kanonik przedstawił jak ważną rolę pełnili żołnierze Armii Krajowej w procesie walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Mszę świętą koncelebrowali: proboszcz parafii garnizonowej ks. Prałat płk Janusz Radzik oraz wikariusz parafii ks. ppor. Kamil Pawlik, kapelan 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. We Mszy świętej oprócz kombatantów oraz zaproszonych gości byli również obecni dowódcy Garnizonu Wrocław oraz 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po zakończeniu liturgii, głos zabrał Prezes dolnośląskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Profesor Stanisław Ułaszewski, który z okazji rocznicy wręczył odznaczenia związkowe. Następnie Poczet sztandarowy oraz uczestnicy uroczystości przeszli do Kaplicy-Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie złożono kwiaty oddając cześć poległym w obronie Ojczyzny.

14 lutego 2021 | Aktualności | Możliwość komentowania 79. ROCZNICA USTANOWIENIA ARMII KRAJOWEJ została wyłączona