NIEDZIELA PALMOWA – 5 Kwietnia 2020

1. Dziś – Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, rozpoczynająca Wieki Tydzień.

2. Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniami Księży Biskupów w związku z  epidemią obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej. Dotyczy ona również uczestnictwa w uroczystościach Triduum Paschalnego oraz Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W te szczególne dni zachęcamy do duchowego przeżywania tych ważnych dla naszej wiary wydarzeń poprzez środki masowego przekazu. W sposób szczególny zapraszamy do udziału w uroczystościach pod przewodnictwem J.E. Józefa GUZDKA – Biskupa Polowego Wojska Polskiego, które będą transmitowane na stronie www.ordynariat.pl.

3. Przypominamy również, że obowiązek corocznej spowiedzi świętej można wypełnić po zakończeniu epidemii. W obecnej sytuacji należy wzbudzać akt żalu doskonałego, z miłości do Boga, choćby słowami znanej formuły: „Ach żałuję za me złości…”. Akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie pragnienie wyznania grzechów ciężkich w spowiedzi, przywraca wiernym stan łaski uświęcającej.

Osoby chętne do skorzystania ze spowiedzi sakramentalnej prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 71 343 16 38 lub poprzez pracownika ochrony, który cały czas przebywa w Bazylice.

4. W Wielki Czwartek nie będzie porannej Mszy św., natomiast Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w naszej Bazylice o godz. 18.00. Tego dnia zachęcamy do gestów miłosierdzia wobec drugiego człowieka, do przeczytania w rodzinach fragmentu Ewangelii o ustanowieniu Eucharystii i do modlitwy za swoich duszpasterzy.

5. W Wielki Piątek wspominamy Mękę i Śmierć Jezusa – na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Tego dnia obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia do trzech posiłków, w tym jednego do syta.

6. Liturgia męki Pańskiej w naszej Bazylice rozpocznie się o godz. 18.00, po której rozpoczniemy Nowennę przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. W kolejne dni nowenna będzie odmawiana po Mszy św. wieczornej.

W Wielki Piątek zachęcamy do odprawienia Drogi Krzyżowej i oddania czci Krzyżowi w swoich domach.

7. W Wielką Sobotę ze względu na brak święcenia pokarmów zachęcamy do wzajemnego błogosławienia, niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie i wszyscy domownicy.

W sobotni wieczór o godz. 20.00 w naszej Bazylice rozpoczniemy obchody Wigilii Paschalnej. Zachęcamy, aby w swoich rodzinach wspólnie odmówić wyznanie wiary, tak jak w niedzielę podczas Mszy św. a wypowiadając słowa i zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo, zatrzymać się na chwilę w ciszy, rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia.

8. W Niedzielę  Zmartwychwstania Pańskiego zachęcamy do wspólnej modlitwy przed śniadaniem. Niech wszyscy domownicy staną do modlitwy, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na stole, zgodnie z poniższym tekstem:

Błogosławieństwa pokarmów dokonuje w domu ojciec, matka lub ktoś z członków rodziny przed porannym wspólnym posiłkiem w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma świętego:

Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Albo:

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezus Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w barciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się.

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

9. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą w porządku niedzielnym.

4 kwietnia 2020 | Ogłoszenia duszpasterskie | Możliwość komentowania NIEDZIELA PALMOWA – 5 Kwietnia 2020 została wyłączona