PRZESŁANIE BISKUPA POLOWEGO WP

Apel biskupa polowego Józefa Guzdka
do wiernych Ordynariatu Polowego
w związku z epidemią

„Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości oraz trzeźwego myślenia” – napisał św. Paweł w Drugim Liście do Tymoteusza (2 Tm 1,7).

Wobec szerzącej się w różnych krajach, w tym także w naszej Ojczyźnie, groźnej epidemii, zwracam się do wiernych ze słowami otuchy i nadziei.

Najpierw pragnę wyrazić wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym za postawę służby, poświęcenie i nieustępliwe zmaganie się z groźnym wirusem. Dziękuję za podejmowaną walkę o życie i zdrowie każdej osoby zarażonej oraz za cenne informacje, jak uchronić się przed infekcją i nie zarazić innych. Wraz z kapelanami i wiernymi Ordynariatu Polowego proszę, by Bóg pomnażał Wasze siły i wspierał w opanowaniu i ostatecznym pokonaniu epidemii.

Walkę z groźną chorobą podejmują także ludzie w mundurach: Policja, Straż Graniczna, Wojsko Polskie, zwłaszcza Wojska Obrony Terytorialnej, Straż Pożarna, Straż Ochrony Kolei i inne służby. Z wdzięcznością przyjmujemy Wasze zaangażowanie na rzecz ochrony zdrowia publicznego. Kapelani Ordynariatu Polowego są gotowi towarzyszyć swoją posługą duszpasterską zarówno Wam, jak i tym, którzy zostali dotknięci chorobą.

Wszystkich zaś proszę o dostosowanie się do zaleceń służb sanitarnych i porządkowych, gdyż jest to konieczny warunek położenia tamy nowym zachorowaniom.

Nie ulegajmy panice, ale też nie narażajmy się na niebezpieczeństwo zarażenia przez nieodpowiedzialne zachowanie i działania. Miejmy na uwadze nie tylko własne zdrowie, ale także zdrowie naszych bliźnich. Jesteśmy bowiem za siebie nawzajem odpowiedzialni. Dlatego też stosujmy się do zaleceń Konferencji Episkopatu Polski dotyczących dyscypliny kościelnej w sprawach przystępowania do sakramentów świętych i udziału w liturgii.

Kierując się poczuciem odpowiedzialności podjąłem decyzję o udzieleniu dyspensy wielu grupom wiernych Ordynariatu Polowego od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej do dnia 29 marca br. Zaplanowane uroczystości związane z udzieleniem sakramentu bierzmowania, przenoszę na późniejszy termin.

Jako ludzie wierzący naszą nadzieję pokładamy w Bogu. Prośmy Go pokornie o pomoc w pokonaniu epidemii koronawirusa. Zachęcam do modlitwy słowami Suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”, po każdej Mszy świętej.

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

Warszawa, 13 marca 2020 roku

13 marca 2020 | Aktualności | Możliwość komentowania PRZESŁANIE BISKUPA POLOWEGO WP została wyłączona