menu close menu

ODPUST PARAFIALNY KU CZCI ŚW. ELŻBIETY

Sobotnią Mszą św. o godz. 18:00 w Bazylice Garnizonowej pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu rozpoczęto świętowanie odpustu parafialnego ku czci świętej Patronki. Eucharystii przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w koncelebrze kapelanów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego oraz księży Archidiecezji Wrocławskiej.

Witając wszystkich uczestników zgromadzonych na uroczystości Proboszcz parafii ks. płk. prał. Janusz Radzik wskazał, że św. Elżbieta Węgierska w swoim krótkim życiu odznaczała się pobożnością, duchem pokuty i ubóstwa oraz wrażliwością na potrzeby chorych i przykładem chrześcijańskiego miłosierdzia. – Od niej chcemy na nowo uczyć się tych cnót, dziękować za to dobro, które udało się nam przyjąć i przy jej pomocy uczynić. Chcemy przeprosić za wszystkie zmarnowane okazje w praktykowaniu dzieł miłości i prosić ją o siły. Za jej przyczyną polecajmy Panu Bogu wszystkie nasze prośby – podkreślił ks. Radzik. Ksiądz Pułkownik dodał, że w świętowanie w sposób szczególny włącza się Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych obchodzące 11-lecie swojego istnienia, w którego to intencji Ordynariusz Polowy sprawował Eucharystię.

W homilii bp Guzdek nawiązał do fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza: „Błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”. Komentując te słowa kaznodzieja podkreślił, jak ważne jest bycie blisko Boga i wsłuchiwanie się w jego głos. Za przykład takiego życia z Bogiem ordynariusz polowy podał żyjącą w XIII w. św. Elżbietę Węgierską, która swoim życiem potwierdziła słowa Jezusa.

W czasie odpustowej liturgii bp Guzdek włączył do grona kanoników Kapituły Bazyliki św. Elżbiety Węgierskiej ks. ppłk. Bogdana Słotwińskiego i ks. ppłk. Witolda Kurka.

We Mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, przyjaciele i sympatycy Bazyliki, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i jednostek Wojska Polskiego, a także organizacji kombatanckich i młodzieżowych.

Biskup Polowy za wieloletnią współpracę oraz zaangażowanie w działalność i promocję duszpasterstwa wojskowego przyznał medal „W służbie Bogu i Ojczyźnie” następującym generałom w stanie spoczynku: gen. Czesławowi Piętasowi, gen. broni Mieczysławowi Stachowiakowi, gen. dyw. Janowi Kuriacie, gen. dyw. Januszowi Ornatowskiemu, gen. bryg. Józefowi Rzemieniowi, gen. bryg. Zbigniewowi Smokowi, gen. bryg. Mariuszowi Wiatrowi. Odznaczeni zostali również oficerowie służby czynnej płk Wojciech Tański – Komendant 4. Wojskowego Szpitala z Poliklinikom, płk Andrzej Wysocki – Komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej, płk Jacek Chrostowski – Komendant 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz ppłk Sławomir Stefański – Szef Centrum Kierowania Ruchem Wojsk. Ksiądz Biskup docenił również codzienną posługę duszpasterską wikariuszy parafii św. Elżbiety ks. kpt. Maksymiliana Jezierskiego oraz ks. por. Błażeja Woszczka, którzy także otrzymali ten szczególny medal. Za posługę na rzecz biednych i potrzebujących medalem „Milito pro Christo” została odznaczona pani Krystyna Kręcigłowa – Szefowa Parafialnego Zespołu „Caritas”.

Na zakończenie uroczystości bp Józef Guzdek poświęcił nowy witraż ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który jest darem wdzięczności księży kapelanów z okazji 100. Rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce ku pamięci abp. Stanisława Galla – pierwszego Biskupa Polowego Wojska Polskiego

Zdjęcia: kpt. Marek Gwóźdź

17 listopada 2019 | Aktualności | Możliwość komentowania ODPUST PARAFIALNY KU CZCI ŚW. ELŻBIETY została wyłączona

Comments are closed.