menu close menu

MSZA ŚW. Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Centralnym punktem wrocławskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości była Msza św. w bazylice garnizonowej p.w. św. Elżbiety pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego – Metropolity Wrocławskiego. Wśród licznie przybyłych mieszkańców Wrocławia obecni byli przedstawiciele parlamentu RP, władz samorządowych, Garnizonu Wrocław, instytucji, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i młodzieżowych.

Witając wszystkich uczestników Eucharystii ks. płk Janusz Radzik – proboszcz parafii podkreślił, że gromadzimy się, aby złożyć dziękczynienie Bogu za Opatrzność, która czuwa nad nami i nami kieruje. – Dzisiaj, w Święto Niepodległości, możemy w wymowny sposób przekonać się o tym, że Pan Bóg troszczy się o naszą Ojczyznę. – dodał.

W homilii abp Józef Kupny nawiązując do niedzielnej Liturgii Słowa powiedział: – Mogłoby się wydawać, że dzisiejsze czytania nie mają żadnego związku ze świętem niepodległości. Tymczasem mądrość i światło w nich zawarte wykraczają poza tamte granice geograficzne i czasowe.  Jezus, nauczając w świątyni, wskazuje swoim uczniom kryteria rozpoznania proroków fałszywych i prawdziwych. – Prawdziwy Mistrz i Nauczyciel wskazuje jako przykład do naśladowania ubogą wdowę, która wrzuciła do skarbony śmiesznie niską kwotę. Jednak ta jej ofiara była największa. Innymi słowy – wrzuciła do skarbony swoje życie, ponieważ w Bogu odnalazła wsparcie na przyszłość – podkreślał Metropolita Wrocławski.

Dla wielu taka postawa jest świadectwem zupełnego braku rozsądku. Owszem, w perspektywie naszego ziemskiego życia takie postępowanie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem, ale nie na płaszczyźnie wiary, na której jest to piękna lekcja całkowitego zawierzenia Bogu wbrew wszystkiemu. – Te piękne przykłady radykalnego zawierzenia siebie Bogu pokazują, że człowiek jest zdolny do bezgranicznego zaufania Bogu. W kontekście dzisiejszego jubileuszu oddajemy hołd naszym rodakom, którzy oddali ojczyźnie swoje życie, wszystko, co mieli najcenniejszego – mówił abp Kupny.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli na Plac Wolności, by uczestniczyć w Niepodległościowym Apelu Pamięci.