menu close menu

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE Z SAKRAMENTEM BIERZMOWANIA

W środę 30 maja w Parafii Garnizonowej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu miały miejsce uroczystości odpustowe związane z  21. rocznicę poświęcenia przez św. Jana Pawła II odbudowanego kościoła oraz 15. rocznicę podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej. Jednakże szczególnymi bohaterami tej Mszy św. z asystą wojskową i akompaniamentem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych wraz z Chórem Akademii Wojsk Lądowych, której przewodniczył Biskup Polowy WP – J.E. gen. bryg. dr Józef Guzdek, było grono 100 osób przystępujących do sakramentu Bierzmowania. Warto dodać, że ponad czterdzieści z nich, to dorośli.

Na początku Liturgii słowo powitania do Biskupa Polowego WP oraz zgromadzonych wiernych skierował Proboszcz Parafii – ks. prał. płk Janusz Radzik. Następnie prośbę o udzielenie Bierzmowania wypowiedzieli rodzice kandydatów do przyjęcia tego sakramentu.

„21 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II nawiedził przestrzeń tej świątyni i pobłogosławił to miejsce, gdzie spotykają się ludzie wolni i ludzie, którzy mają odwagę myśleć słuchając słowa Bożego. A o tym, jak ważne jest to miejsce dla lokalnej społeczności wojskowej, ale także społeczności tego przepięknego miasta, świadczy fakt podniesienia tej świątyni do godności bazyliki mniejszej.” – powiedział na wstępie swojej homilii Ordynariusz Wojskowy.

Następnie kaznodzieja zwrócił się do wiernych: „Dzisiaj jesteśmy świadkami bierzmowania tak dużej grupy ludzi, którzy zostali uczniami Jezusa w momencie chrztu. Ale oto mają przyjąć siedem darów Ducha Świętego. I to nie jest przypadek, że pierwsze z tych darów to dar mądrości i rozumu. Bo chrześcijanin to człowiek mądry i rozumny.”

Przywołując nauczanie św. Jana Pawła II bp Guzdek podkreślił, że w życiu ludzkim do właściwego rozwoju człowieczeństwa potrzebne są dwa „skrzydła” – wiara i rozum. „Czy widzieliście kiedyś, żeby ptak na jednym skrzydle uniósł się w przestworza? Nie wystarczy sama wiara i dewocja, nie wystarczy sam rozum, potrzebne są i wiara, i rozum.” – zakończył.

Na koniec uroczystości Biskup Polowy WP odznaczył medalem „Milito pro Christo” gen. bryg. Wojciecha Lewickiego – Komendanta Garnizonu Wrocław oraz medalem „bł. Jerzego Popiełuszki” ppłk. Marka Oryszczaka – Szefa Logistyki 4. Szpitala Wojskowego z Polikliniką.

Mszę św. koncelebrowali kapłani Ordynariatu Polowego oraz Archidiecezji Wrocławskiej. Obecni byli również kanonicy Kapituły Elżbietańskiej.

Foto: st. chor. szt. Marek Kańtoch

30 maja 2018 | Aktualności | Możliwość komentowania UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE Z SAKRAMENTEM BIERZMOWANIA została wyłączona

Comments are closed.