menu close menu

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚW. ELŻBIETY

Mszą św. w bazylice św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu uczczono jej święto patronalne. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek w koncelebrze kapelanów wojskowych. W czasie liturgii poświęcona została kaplica Najświętszego Sakramentu.

Witając wszystkich uczestników odpustowej Mszy św. proboszcz wrocławskiej bazyliki ks. płk. prał. Janusz Radzik wskazał, że św. Elżbieta Węgierska w swoim krótkim życiu odznaczała się pobożnością, duchem pokuty i ubóstwa oraz wrażliwością na potrzeby chorych i przykładem chrześcijańskiego miłosierdzia. – Od niej chcemy na nowo uczyć się tych cnót, dziękować za to dobro, które udało się nam przyjąć i przy jej pomocy uczynić. Chcemy przeprosić za wszystkie zmarnowane okazje w praktykowaniu dzieł miłości i prosić ją o siły. Za jej przyczyną polecajmy Panu Bogu wszystkie nasze prośby – podkreślił ks. Radzik. Ksiądz Pułkownik dodał, że w tym tygodniu montażem nowych witraży zostały zakończone prace w kaplicy Najświętszego Sakramentu i poprosił ordynariusza wojskowego o dokonanie aktu jej poświęcenia.

W homilii bp Guzdek nawiązał do przypowieści o talentach. – Bóg nie rozdzielał ich równo – mówił pasterz diecezji wojskowej – dlatego też nie oczekuje od wszystkich takich samych wyników u kresu ziemskiego życia. – Każdemu zlecił, aby nie zmarnował otrzymanych talentów. Ci, którzy spełnią oczekiwania Boga, zostaną nagrodzeni, zaś tych, którzy Go zawiedli spotka odrzucenie i wieczna kara – powiedział.

Biskup nawiązał do postaci św. Elżbiety, patronki świątyni. Jego zdaniem przełomowym wydarzeniem w życiu św. Elżbiety było przyjęcie franciszkańskiego habitu i złożenie ślubów. – Elżbieta nie zmarnowała otrzymanych talentów. Ona je pomnożyła i dobrze wykorzystała w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi – powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka spotkanie ze Świętą, która nie zmarnowała talentów, powinno być okazją do refleksji nad realizowaniem własnego powołania. – Dzisiaj warto spojrzeć na swoją ślubną obrączkę, przypomnieć sobie godzinę założenia sutanny czy habitu zakonnego, dzień składania przysięgi na wojskowy sztandar.

Na koniec zachęcił zebranych do naśladowania przykładu życia Świętej. – Pójdźmy tą drogą. To jest droga, która już teraz za życia jest źródłem ogromnej satysfakcji a ostatecznie kończy się nagrodą w niebie. Życzmy sobie tej satysfakcji z wierności przyjętym zobowiązaniom – powiedział.

W czasie odpustowej Eucharystii bp Guzdek poświęcił kaplicę Najświętszego Sakramentu, a także włączył do grona kanoników Kapituły Bazyliki św. Elżbiety Węgierskiej ks. płk. Piotra Srokę i ks. ppłk. Jarosława Antoszewskiego.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, m.in. wicemarszałek woj. dolnośląskiego Ewa Mańkowska, sekretarz miasta Wrocławia Włodzimierz Patalas, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, reprezentanci instytucji i jednostek Wojska Polskiego z komendantem Garnizonu Wrocław gen. bryg. Wojciechem Lewickim, przedstawiciele organizacji kombatanckich, młodzieżowych i wierni wrocławskiej wojskowo-cywilnej parafii.

23 listopada 2017 | Aktualności | Możliwość komentowania UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚW. ELŻBIETY została wyłączona

Comments are closed.