menu close menu

WROCŁAWSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Centralnym punktem wrocławskich obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości była Msza św. w bazylice garnizonowej p.w. św. Elżbiety pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego –Metropolity Wrocławskiego. Wśród licznie przybyłych mieszkańców Wrocławia obecni byli przedstawiciele parlamentu RP, władz samorządowych, Garnizonu Wrocław, instytucji, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i młodzieżowych.

Witając wszystkich uczestników Eucharystii transmitowanej przez Radio Rodzina  ks. płk Janusz Radzik – proboszcz parafii podkreślił, że gromadzimy się, aby modlić się za żołnierzy, partyzantów oraz powstańców, którzy walczyli o niepodległą Polskę. „Modlimy się, bo choć Ojczyzna wydaje się być wolna od zewnętrznych zagrożeń, to jednak wolność od zła, grzechu, korupcji, zawiści, kłamstwa i innych wad narodowych wciąż wymaga wielkiego trudu i walki duchowej” – dodał.

W homilii abp Józef Kupny nawiązując do Ewangelii powiedział: „Gdy Bóg bierze kogoś  w służbę, to  w niej pozwala Mu odnaleźć jego wolność. Służąc mamonie człowiek staje się niewolnikiem pieniędzy, bogactwa, zdolnym krzywdzić innych dla osiągnięcia majątku. Uczeń Chrystusa ze swoich majętności powinien czynić sobie przyjaciół. Mamy z tym  do czynienia wtedy, kiedy dzielimy się dobrem z bliźnimi. Taka postawa dawania pozwala nam bez wstydu spojrzeć w oblicze Boga.”

W dalszej części homilii Metropolita Wrocławski wskazał, ze patriotyzm konkretyzuje się w postawie obywatelskiej, szacunku dla prawa, w zainteresowaniu sprawami publicznymi, w sumiennym wypełnianiu obowiązków zawodowych oraz w dbałości o otaczającą nas przyrodę. Z takiego patriotyzmu możemy być dumni, bo nie jest on dla nikogo zagrożeniem, nie jest też wymierzony przeciw komukolwiek, ale jest jedną z form realizacji miłości bliźniego.

„Dziękujemy Panu Bogu za dar niepodległości i prosimy o siłę Ducha, byśmy potrafili służyć niepodległości, budować społeczny pokój i narodową jedność.” – apelował kaznodzieja.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli na pobliski Rynek, by uczestniczyć w Niepodległościowym Apelu Pamięci.

Tekst i zdjęcia : Marek Zygmunt